Tipy na výlety ve Švédsku

Ostrov Öland

Tento malý ostrůvek působí svými větrnými mlýny a vápencovou planinou, jako by byl z jiného světa nebo aspoň jiných časů. Důvodem k návštěvě Ölandu bývá nejčastěji fascinující krajina a nádherné slunné pláže. Na ostrově vládne čilý turistický ruch, je to oblíbené místo pro dovolenou Švédů. Jeho hlavním městem je samostatný malý ostrůvek Borgholm. Je nejživějším městem ostrova a zamilujete si ho pro jeho ryze prázdninový ráz, obchůdky se suvenýry a letní pochoutky. Pokud toužíte po kultuře či vás zláká procházka městem, vydejte se na monumentální hradní zříceninu Bergholms Slott na okraji města. Zajímavé je i tamní muzeum a když budete mít štěstí, můžete na zřícenině shlédnout i představení pod širým nebem.

Na severním Ölandu vás pohltí snílkovská atmosféra větrných mlýnů a tajemství ukryté v runových kamenech. Větrných mlýnů je zde opravdu Olandpožehnaně, jelikož v polovině 18. století vlastnictví mlýnu dodávalo dobrý zvuk jménům měšťanských rodin. Setkat se tu můžete se dvěma typy větrných mlýnů – německým, který byl dřívější, a pozdějším holandským.

Největším městem středního Ölandu je Färjestaden, lákadlem pro turisty jsou však spíše zachovalá starodávná opevnění a přírodní krásy. Nejproslulejším je kruhové opevnění Gråborg ze 4. století našeho letopočtu. Zároveň je to i největší švédské opevnění z doby železné – jeho hradby mají v obvodu přes šest set metrů. Neméně zajímavé je opevnění Ismantorp, ležící uprostřed lesů. Součástí opevnění je i 88 domů a devět bran – pozůstatky bývalé vesnice. Máte-li chuť se trochu odreagovat a užít si prázdninových radovánek, navštivte zábavný park Ölands Djurpark přímo ve Färjestaden. Můžete se zde vydovádět i ve vodním parku. K navštěvovaným zajímavostem střední části ostrova Öland patří také skanzen Himmelsberga. Jedná se o farmářskou vesnici do detailu vykreslující dřívější rolnický život.

Prakticky celý jih Ölandu je zapsán na seznam světového dědictví UNESCO, a to díky své jedinečné krajině, zemědělsky využívané nepřetržitě od doby kamenné dodnes. Řeč je především o zvláštní vápencové planině Stora Alvara s torzy dávných opevněných vesnic. K unikátnosti přírody zde přispívá i specifická flora a fauna. Konkrétnější představu o fungování opevněné vesnice, s jejímiž pozůstatky se můžete setkat takřka na celém ostrově, poskytuje Eketorp. Tato působivá rekonstrukce vyrostla na základech ruin skutečné opevněné vesnice a snaží se mapovat její vývoj a tehdejší podobu. Místo je zároveň bohatým archeologickým nalezištěm lidských pozůstatků i řemeslných artefaktů. V rybářské vesnici Gräsgårds Fiskehamn si vás podmaní pravý duch Švédska. Setkáte se tu totiž s typickými švédskými rybářskými domky, které jsou pro našince často tím prvním, co se jim při představě o této severské zemi vybaví.

Jezero Vänern

Vänern je svou rozlohou 5650 km² největším švédským jezerem a třetím největším v celé Evropě. Celá oblast okolo jezera (region Värmland) je velmi malebná, po jeho březích leží několik měst a přímo na jezeře rozsetá celá řada ostrovů. Zajímavostí také je, že jezero funguje jako zásobárna pitné vody. Obrovská vodní plocha jezera Vänern je jakýsi svět sám pro sebe. Kromě již zmiňovaných ostrovů a skalnatých útesů (pro bližší představu je jich na jezeře okolo 22 tisíc), je jezero domovem pětatřiceti různých druhů ryb a několika druhů vzácných ptáků, například kormoránů. Do Vänern také ústí okolo třiceti řek, které jsou obklopeny divokou přírodou vyhledávanou pěšími turisty s dobrodružným duchem.

Jezero Vättern

Jezero Vättern je dlouhá užší vodní plocha, která tvoří hranici mezi východní a západní částí oblasti Götaland. Rozloha jezera je 1912 km², délka 129 km a šířka 28 km, s těmito rozměry je hned druhé největší v zemi. stejně jako jezero Vänern skýtá Vättern nádherný pohled na jezerní krajinu a je domovem mnoha živočichů. Nejvýznamnějším ostrovem je zde Visingsö na jihu, na pobřeží najdeme i několik měst. Ostrov Visingsö je malá perlička v jižním cípu jezera, avšak s bohatou historií. Ostrov obydleli již staří Vikingové a zanechali tu po sobě stovky hrobů. Na Visingsö se dostanete pravidelným linkovým trajektem a zažijete zde opravdový „švédský“ pocit – roztomilé červené domky, sytě žlutá pole, lesk vodní hladiny a atmosféra přístavů. Ostrov je jako stvořený pro romantické duše, můžete se zde procházet širými lány a lesy, nebo se kochat z koňského povozu, který vás ostrovem proveze. Ke krásné scenérii přispívají také trosky středověkého hradu a starobylý kostel z 12. století Kumlaby Kyrka, z jehož vyhlídky máte ostrov a jezero jako na dlani.

Falun

Turisté jezdí zpravidla do Falunu navštívit zdejší doly a koupit si pravý falunský salám „falukorv“. Falukorv je jedním z nejznámějších švédských výrobků a má v zemi obrovskou tradici. Právě zde se také nacházel největší švédský důl na měď. Nese název Falu Gruva a byl založen již ve 13. století, což z něj zároveň dělá nejstarší důl na světě. V roce 1970 byla tato památka zpřístupněna veřejnosti, a tak můžete sfárat do hloubky 55 metrů a přesvědčit se na vlastní kůži o tvrdé práci horníků.

Na výlet autem do Švédska doporučujeme kvalitní letní pneumatiky

 

 

Průvodce Švédskem

Zájezdy do Śvédska

Základní informace o Švédsku

Historie Švédska

Příroda ve Švédsku

Památky ve Švédsku

Kultura ve Švédsku

Kuchyně ve Švédsku

Tipy na výlety ve Švédsku

Ubytování ve Švédsku

Česko-švédský a švédsko-český online slovník

Kde, kam a jak v Švédsku

doprava krajina lodní navigace pomoc průmysl služby a nákupy statky stavby turistika a zábava ubytování a resorty voda vojenské vzdělání

Hledání

Kraje Švédska

Alvsborg Blekinge Blekinge Comté d'Örebro Comté d'Örebro Comté d'Östergötland Comté d'Östergötland Comté d'Uppsala Comté d'Uppsala Dalarna Dalarna Gävleborg Gävleborg Gotland Gotland Halland Halland Jämtland Jämtland Jönköping Jönköping Kalmar Kalmar Kristianstad Kronoberg Kronoberg Norbotten Norbotten Skåne Skåne Skaraborg Södermanland Södermanland Stockholm Stockholm Värmland Värmland Västerbotten Västerbotten Västernorrland Västernorrland Västmanland Västmanland Västra Götaland Västra Götaland
 
iDovolená.com - vaše dovolená začíná zde