Kultura ve Švédsku

Švédové kulturou žijí, proto je každé odvětví pestré. Mnozí z nás vyrostli na knihách proslulé švédské spisovatelky Astrid Lindgrenové. Kdo by neznal hlavní hrdiny jako je Pipi dlouhá punčocha, loupežnickou dcerku Ronju nebo děti z Bullerbynu. Z jejich knih i filmových zpracování si můžeme představit život v této zajímavé zemi.

Z hudební sféry uveďme za všechny světoznámou legendu Abbu nebo úspěšné a oblíbené duo Roxette.

Rozšířeným žánrem je i jazz, poslechnout si ho můžete na některém z mnoha hudebních festivalů, které se konají v průběhu celého léta.Kultura

Nenechte si ujít návštěvu některého muzea či skanzenu, které zachycují různá historická období a život v minulých staletích. Vydejte se do rozhodně do Vasamuseet ve Stockholmu, kde je k vidění autentická loď ze 17. století, přibližující návštěvníkům život námořnictva. Příjemnou zprávou pro turisty je, že značná část muzeí má volný vstup.

Chloubou Švédů je místní architektura. Setkáte se tu s mnoha architektonickými raritami, které jinde neuvidíte. Najdeme tu i zástupce klasických slohů – románský, gotický, renesance i baroko. Počátky švédské architektury připomíná svým návštěvníkům opevněná vesnice s vápencovými hradbami a devíti branami, která je zachována jako památka doby železné. Naleznete ji na ostrově Öland. Turisty láká i autentická rekonstrukce vikingské vesnice Foteviken na jihozápadě poloostrova Falsterbo. Pravým symbolem švédského stavitelství jsou tradiční rybářské domky. Nejčastěji jde o řadu červených „chaloupek“ s bílými okenními rámy na pobřeží ostrůvků. Zástupci těchto rybářských vesniček na Ölandu patří dnes již na seznam chráněných památek UNESCO.

Skutečným světovým unikátem je velký Ledový hotel v Jukkasjärvi nedaleko Kiruny.

Hotel se každou zimu staví znovu z několika set tun ledu z řeky, průměrná teplota je v něm 5°C pod nulou, což je pořád o nádherných 25°C více, než bývá tou dobou za jeho okny. Zahřejete se drinkem v ledovém baru. Pokud se rozhodnete v úchvatném ledovém království strávit noc na postelích se sobí kůží a ve spacím pytli, přijde vás to na 2800 SEK.

Nezapomenutelnou atmosféru v sobě skrývají celodřevěné kostely. Můžete je obdivovat v Kiruně, v Gamla Uppsala a ve spoustě dalších měst.

 

 

Průvodce Švédskem

Zájezdy do Śvédska

Základní informace o Švédsku

Historie Švédska

Příroda ve Švédsku

Památky ve Švédsku

Kultura ve Švédsku

Kuchyně ve Švédsku

Tipy na výlety ve Švédsku

Ubytování ve Švédsku

Česko-švédský a švédsko-český online slovník

Kde, kam a jak v Švédsku

doprava krajina lodní navigace pomoc průmysl služby a nákupy statky stavby turistika a zábava ubytování a resorty voda vojenské vzdělání

Hledání

Kraje Švédska

Alvsborg Blekinge Blekinge Comté d'Örebro Comté d'Örebro Comté d'Östergötland Comté d'Östergötland Comté d'Uppsala Comté d'Uppsala Dalarna Dalarna Gävleborg Gävleborg Gotland Gotland Halland Halland Jämtland Jämtland Jönköping Jönköping Kalmar Kalmar Kristianstad Kronoberg Kronoberg Norbotten Norbotten Skåne Skåne Skaraborg Södermanland Södermanland Stockholm Stockholm Värmland Värmland Västerbotten Västerbotten Västernorrland Västernorrland Västmanland Västmanland Västra Götaland Västra Götaland
 
iDovolená.com - vaše dovolená začíná zde