Příroda ve Švédsku

Velkou část povrchu Švédska pokrývají lesy a hory. Švédsko se dělí na tři hlavní oblasti. Asi tři pětiny země zabírá Norrland. Jedná se o hornatou krajinu s rozlehlými lesy a velkou zásobou rudy. Svealand pokrývají hřebeny ledovcového původu a nachází se tu většina švédských jezer. Na jihu se nachází Götaland, který zahrnuje kamenité vrchoviny Smålandu a roviny Skåne. Asi 15 % území Švédska leží za Severním polárním kruhem. Jižní část země je převážně zemědělská, směrem na sever se zvyšuje podíl lesů. Největšími ostrovy jsou Gotland a Öland. Největší jezera jsou Vänern a Vättern.

Typickým zástupcem severské fauny je los. Najdeme tu řadu zvířat ze seznamu ohrožených druhů jako je rosomák, vlk, rys, medvěd či orel skalní. Švédská přírodaŠvédské řeky jsou bohaté na lososy, pstruhy a další druhy ryb.

Severské jehličnaté lesy jsou bohaté na sladké lesní plody. V horských oblastech můžete obdivovat alpské a arktické druhy květin, z nichž je většina chráněná. Na ostrovech Öland a Gotland si můžete dokonce přivonět ke vzácným orchidejím.

Část země leží za polárním kruhem. Severní polární kruh je pomyslná kružnice, která protíná všechna nejjižnější místa na severní polokouli, z nichž lze vidět slunce po celý den, aniž by v noci zapadlo (při polárním dnu, za letního slunovratu) nebo zde naopak slunce za zimního slunovratu nevyjde nad obzor vůbec. Zvláštní prostor, vymezený polárním kruhem a severním pólem skýtá několik úchvatných přírodních úkazů, z nichž se tají dech. Fascinující a nezapomenutelnou podívanou představuje polární záře. Tento zvláštní úkaz je souhrou působení slunečního větru, proudem nabitých částic a magnetickým polem Země. Nejčastější barva polární záře je zelená, žlutá nebo růžová ve světlých odstínech, někdy i jasnější žlutá nebo rudá. Na diváky působí jako chomáče, mraky nebo vibrující pruhy barevného větru. Polární záři lze vidět v období polární noci, tedy hlavně v zimních měsících, někdy však již od brzkého podzimu (především v nejvyšších severních polohách).

Ve Švédsku najdeme nespočet Národních parků a byly zde dokonce zřízeny jako vůbec první v Evropě (již v roce 1909). Nejskvostnější čtyři parky v severním Švédsku (Sarek, Stora Sjöfallet, Muddus a Padjelanta) se dokonce dostaly na seznam UNESCO.

 

 

Průvodce Švédskem

Zájezdy do Śvédska

Základní informace o Švédsku

Historie Švédska

Příroda ve Švédsku

Památky ve Švédsku

Kultura ve Švédsku

Kuchyně ve Švédsku

Tipy na výlety ve Švédsku

Ubytování ve Švédsku

Česko-švédský a švédsko-český online slovník

Kde, kam a jak v Švédsku

doprava krajina lodní navigace pomoc průmysl služby a nákupy statky stavby turistika a zábava ubytování a resorty voda vojenské vzdělání

Hledání

Kraje Švédska

Alvsborg Blekinge Blekinge Comté d'Örebro Comté d'Örebro Comté d'Östergötland Comté d'Östergötland Comté d'Uppsala Comté d'Uppsala Dalarna Dalarna Gävleborg Gävleborg Gotland Gotland Halland Halland Jämtland Jämtland Jönköping Jönköping Kalmar Kalmar Kristianstad Kronoberg Kronoberg Norbotten Norbotten Skåne Skåne Skaraborg Södermanland Södermanland Stockholm Stockholm Värmland Värmland Västerbotten Västerbotten Västernorrland Västernorrland Västmanland Västmanland Västra Götaland Västra Götaland
 
iDovolená.com - vaše dovolená začíná zde