Památky ve Švédsku

Stockholm

Hlavní město destinace, přezdívané „Benátky severu“, se skládá z mnoha ostrovů a ostrůvků. Zaručuje neopakovatelnou magickou atmosféru. Nejznámější a turisty nejnavštěvovanější čtvrtí je Gamla Stan (Staré město). Romantické úzké uličky se proplétají půvabnými domky v barvách podzimu, kterým vévodí královský palác Kungliga Slottet. Stojí na původním místě starého paláce, který se však stal na konci 17. století obětí ničivého požáru. StockholmVýstavba nového sídla trvalo přes 50 let. Dnes je tato velkolepá stavba největším královským sídlem na světě, které je využíváno k původním účelům, na světě. Při prohlídce budete obdivovat nádhernou Státní síň či Komnatu královských rytířů a jejich přepychovému baroknímu a hravě rokokovému interiéru. V královské pokladnici Skattkammaren vám budou oči přecházet nad královskými klenoty. Královský palác toho nabízí k vidění opravdu hodně, zmiňme ještě např. zbrojnici či kabinet mincí, který vystavuje nejstarší na světě minci a první bankovku v dějinách platidel. Výjimečnou podívanou také nabízí výměna stráží.

Vedle královského paláce můžete navštívit katedrálu Storkyrkan ze 13. století, ve které se odehrávaly korunovace švédských králů.Je nejstarší stavbou ve městě. Mimo jiné vás tu čeká monumentální socha sv. Jiřího na koni, který bojuje s drakem, honosný stříbrný oltář a dvě královské lavice.

Na Gamla stanu najdete dvě nejzajímavější muzea ve Stockolmu Nationalmuseum a Historiska museet. National museum představuje největší švédské sídlo výtvarného umění, čítající asi 16000 exponátů. Obdivovat zde můžete rozsáhlé sbírky švédské malby, soch, kreseb a dalších uměleckých artefaktů, které zobrazují vývoj umění napříč staletími.

Na milovníky evropského umění tu čeká pestrá sbírka starých evropských mistrů, jakými byli Francisco de Goya, Rembrandt nebo Peter Paul Rubens. Historiska Museet je zaměřeno na dějiny země. Najdeme tady četné archeologické nálezy, v suterénu se předvádí religiózní i světské předměty z kovu.

Uppsala

Toto okouzlující univerzitní město leží v srdci regionu Uppland, pouhých 70 km na sever od hlavního města. Kromě jedné z nejstarších univerzit v Evropě zde naleznete i pozůstatky slavné vikingské éry. Gamla Uppsala znamná „stará Uppsala“. Na jejím místě stávalo původní vikinské město, které se stalo již od 3. století n. l. významným politickým, náboženským a obchodnickým centrem. Vévodil mu údajně obrovský zlatý chrám, do něhož se starým severským bohům přiváděly lidské, koňské a psí oběti. V roce 1090 se však Uppsala kristianizovala a nové křesťanské město se postavilo o 4 kilometry dál. Dnes Gamla Uppsala vydává své svědectví o tehdejších dobách prostřednictvím několika set mohyl z doby od 6. do 12. století. Je to největší pohřebiště ve Švédsku a nejvíc vás upoutají tři nejstarší pohřební pahorky, skrývající údajně ostatky vikingských králů.

Univerzita v Uppsale, založena již v roce 1477, se řadí k nejstarším univerzitám v Evropě a je nejstarší univerzitou ve Skandinávii. Její věhlas a kvalita přetrvává do dnešní doby. Ve městě najdeme i významné památky vikingské doby - pozůstatky pohanského chrámu a několika pohřebišť ve staré městské části Gamla Uppsala.

Nejvyšší stavbou ve Skandinávii je díky své věží dosahující do výšky 118 m katedrála Domkyrkan. Pochází ze 13. století a je postavena v gotickém slohu. Místo posledního odpočinku tu našly významné osobnosti švédských dějin jako například král Gustav Vasa, vědec Carl von Linné nebo Svatý Erik. V severní věži má své místo pokladnice, v níž jsou k vidění různé královské poklady jako meč, zlaté knoflíky nebo koruna. Prohlédnout si zde můžete také jedinou dochovanou ukázku oděvu šlechticů ze 16. století.

Jestliže vás lákají návštěvy hradů a zámků, zavítejte do Uppsala Slott. Na procházce v okolí zámku narazíte na botanickou zahradu, ve které je několik tisíc druhů rostlin a má dlouholetou tradici.

Ostrov Gotland

Tento ostrov, rozkládající se na ploše 3140 km² je největším ostrovem Baltského moře. Představuje skutečnou pokladnicí středověkých památek i starých pohřebišť a runových kamenů, je doslova posetý kostely. Hlavním městem ostrova je Visby – město středověkých hradů, magických uliček a kostelů. Poctu středověké epoše tu místní obyvatelé skládají každou letní sezónu významným festivalem Medeltidsveckan (neboli „středověký týden“), kdy se celé město „oblékne“ do dobových kostýmů a zaplní se středověkými trhy, řemeslníky i kejklíři. Vez

Obdivujte na svém výletě i velké množství kostelů. Prohlédněte si působivé trosky i zvláštní interiéry zachovalých staveb. Zhruba deset kostelů se nachází přímo v obvodu městských hradeb, mezi nimi i torzo dominikánského kláštera St Nicolai Kyrka z roku 1230.

Ve Visby najdete také pozůstatky jediného kamenného oktogonálního kostela ve Švédsku, jedná se o Helge And Kyrka. Další zajímavou církevní stavbou je zachovalý kostel Sankta Maria Kyrka, na němž lze zase obdivovat jeho velkolepý interiér, hru světel a barev ve vitrážových oknech apod. Vydejte se podél hradeb na procházku městem, kde se zastavil čas, prozkoumejte i uličky jižně od hradeb nebo blízkou botanickou zahradu.

Přestože město Visby je bezesporu nejznámějším turistickým cílem při návštěvě Gotlandu, krásy přírody a historie tu lze hledat i v jiných oblastech. Dojem na vás jistě udělají obří památné kameny, jezera a další poklady tohoto kouzelného ostrova.

Göteborg

Göteborg leží na jihozápadě Švédska a představuje spojení zábavy, kultury a přírody. Procházka po hlavní třídě Kungsportsavenyn, přirovnávané k pařížské Champs Elysées, vám dodá pocit velkolepé metropole, a až vás omrzí, toulat se můžete v parcích a vychutnávat si vůni květin a přírody. Nejstarší stavbou města je pevnost Gamla Älvsborg, která stála na „válečné stezce“ mezi Dány a Švédy a představovala významný strategický bod. Až do roku 1619 patřila pevnost Dánsku, nakonec však Švédské království v této oblasti nad Dánským zvítězilo a v roce 1621 zde bylo založeno město Göteborg. Kromě pevnosti Gamla Älvsborg, kterou najdete asi tři kilometry od centra města, se po stopách historické části Göteborgu vydejte do pevnosti Elfsborg, která v 17. století sloužila jako ochranný štít nově vzniklého města proti nepřátelským výbojům. K jejím zajímavostem patří kostel určený královskému vojsku či vězení pro zrádce. Dostanete se tam výletní lodí s průvodcem z přístavu Lilla Bommen.

Jistě vás zaujme i moderní architektura ve městě. Příkladem futuristické stavby je zářivý mrakodrap Göteborgs-Utkiken, díky své červené barvě nazývaný „Rtěnka“. Za moderní a neobvyklou budovu lze jistě pokládat i kostel Masthuggskyrkan z roku 1914, jehož interiér je pojat jako převrácená loď. Nenásilný kompromis historických staveb a nových budov vás čeká ve čtvrti Haga, původně nejstarším göteborském předměstí.

Pro závan starých časů navštivte čtvrť Klippan – památkové centrum, které uchovává obydlí námořníků a drobných řemeslníků. Nachází se v blízkosti trosek pevnosti Gamla Älvsborg. Na své si u přijdou milovníci muzeí. Obdivovatelé vikingského fenoménu a námořnictví by rozhodně neměli vynechat Stadsmuseum. Unikátní Maritiman je obrovské plovoucí muzeum lodí s 19 historickými exponáty, 69 metrů dlouhou ponorkou, do jejíchž útrob můžete s chutí zavítat a prohlédnout si, jak kdysi vypadal život námořních válečníků. S ultramoderním bytovým designem se setkáte v muzeu Röhsska Museet, na palčivé otázky dneška, týkající se například globální politiky či střetu kultur, se snaží odpovídat multimediální výstavy ve futuristickém muzeu Varldskulturmu­seet. Asi 8 km od města si přijdou na své motoristé a automobiloví nadšenci v muzeu Volva.

Navštivte na výletě i oblíbenou göteborskou atrakci – zábavní park Liseberg, kde se můžete bát ve strašidelných hradech, projíždět se hlavou dolů a opravdu otrlé povahy se mohou nechat nesnesitelnou rychlostí „vystřelit z kanónu“ na atrakci Kánonen.

 

 

Průvodce Švédskem

Zájezdy do Śvédska

Základní informace o Švédsku

Historie Švédska

Příroda ve Švédsku

Památky ve Švédsku

Kultura ve Švédsku

Kuchyně ve Švédsku

Tipy na výlety ve Švédsku

Ubytování ve Švédsku

Česko-švédský a švédsko-český online slovník

Kde, kam a jak v Švédsku

doprava krajina lodní navigace pomoc průmysl služby a nákupy statky stavby turistika a zábava ubytování a resorty voda vojenské vzdělání

Hledání

Kraje Švédska

Alvsborg Blekinge Blekinge Comté d'Örebro Comté d'Örebro Comté d'Östergötland Comté d'Östergötland Comté d'Uppsala Comté d'Uppsala Dalarna Dalarna Gävleborg Gävleborg Gotland Gotland Halland Halland Jämtland Jämtland Jönköping Jönköping Kalmar Kalmar Kristianstad Kronoberg Kronoberg Norbotten Norbotten Skåne Skåne Skaraborg Södermanland Södermanland Stockholm Stockholm Värmland Värmland Västerbotten Västerbotten Västernorrland Västernorrland Västmanland Västmanland Västra Götaland Västra Götaland
 
iDovolená.com - vaše dovolená začíná zde